Šunų augliai

Natūralu, kad išgirdę žodį „auglys“, iš karto mintyse pagalvojame „vėžys“. Prisiklausę gąsdinančios statistikos, kad vienas iš keturių žmonių mirs nuo vėžio, mes tapome šios ligos besibaiminančia visuomene ir visi kartais su baime pamąstome, kad mes patys arba tie, kuriuos mylime, gali tapti šios, dažnai nepagydomos ligos aukomis.

 

Tačiau nusiraminkite ir giliai įkvėpkite, jūsų veterinaras, teigdamas, kad mylimas šuniukas turi auglį, nenorėjo pasakyti, kad jis serga vėžiu. Šunys linkę sirgti įvairių tipų gerybiniais augliais – auglys tai tik kitas pavadinimas gumbui, guzui ar neaiškiai masei apibūdinti, kol nėra nustatyta tiksli diagnozė. Auglys nebūtinai reiškia vėžį. Vėžys – nekontroliuojamo ląstelių augimo liga, tačiau vienos vėžio rūšys greitai plinta po organizmą, o kitos ne.

Simptomai

Daugelis šunų auglių yra išoriniai. Gerybiniai augliai tai histiocitomos, lipomos, cistos, riebalinės adenomos ir t.t. Vidiniai augliai kur kas dažniau būna piktybiniai, tačiau priklausomai nuo indikuoti, geriau arba blogiau pasiduoda gydymui bei chemoterapijai.

Kada verta susirūpinti užčiuopus po šunelio oda ar ant jos gumbą?

Štai keletas būtinų žinoti dalykų:

Guzai and pėdų pirštų, ausų, nosies turi būti parodyti veterinarui kaip galima greičiau todėl, kad pasitaiko daugybė invazinių odos vėžio formų, be to, šios vietos sunkiau gyja, tad reikalinga neatidėliotina operacija.

Išoriniai arba odos augliai, kurie greitai auga, taip pat nedelsiant turėtų būti parodyti veterinarui, nes greitas gumbo augimas nėra geras ženklas ir gali būti agresyvios ligos požymis.

Jei auglio po oda negalima pajudinti ir atrodo, lyg jis būtų prie kažko prisitvirtinęs, nedelsiant parodykite augintinį veterinarui.

Jei guzai ir iškilimai atsiranda aplink šuns burną, akis, pažastų srityje, aplink išangę, ant uodegos, jie turėtų būti pašalinti, nes trukdo šuniui patogiai jaustis.

Gydymas

Aptikus auglį, pirmiausia imama biopsija. Tai padeda nustatyti tikslią diagnozę. Nesibaiminkite, ši procedūra nėra skausmingesnė nei įprasta vakcina, kurią jūsų šunelis jau ne sykį yra turėjęs.

Jei auglį prireikia operuoti, iki 6mm augliai operuojami taikant vietinę nejautrą, randas dažnai lieka mažas ir nepastebimas.

Didesni arba besiplečiantys augliai šalinami priklausomai nuo bendros augintinio sveikatos ir auglio indikuoti šuns organizme. Augliai šuns snukučio srityje, ant nugaros ir kaklo, pažastyse, prie išangės ar ant uodegos turi būti pašalinti, nes šuniui gali kelti diskomfortą.

Verta paminėti, kad daugelis veterinarų būtinai pašalina pieno liaukų ir sėklidžių auglius, net jei pastarieji yra nepiktybiniai. Jei auglys randamas dar tada, kai yra nedidelis, operacija dažnai būna nesudėtinga, o sveikimo procesas greitas.

Patarimai ir profilaktika

Jei aptikote po šuns oda arba ant jos kažką, kas neduoda ramybės, apsilankykite pas veterinarą net ir tada, jei aptikto gumbo būklė neatitinka nei vieno iš aprašymo. Problemą geriau spręsti anksčiau, nei delsti iki tada, kai šuns padėtis taps blogiausia. Jei veterinaras, visgi, nustatė, kad šuniui išsivystė auglys, stenkitės išlikti ramūs ir laukite tolimesnių tyrimų rezultatų arba paklauskite veterinaro konkretesnių jus dominančių detalių.

www.gyvunai.sveikas.lt

Mus rasite

S. Nėries g. 28, Marijampolė

Antradieniais-šeštadieniais: 9.00 - 18.00

Registruokitės

Telefono numeris

8 633 55002