Šuns kailio priežiūra (III)

Šuns kailio priežiūra turi tapti kiekvieno gyvūnėlio šeimininko neatsiejama kasdieninės bendravimo formos su augintiniu dalimi. Todėl maudynių ir šukavimo procedūros turėtų būti nuolatiniais palydovais nuo tada, kai šuniukas dar mažas. Pirmą kartą šuniuką rekomenduojama maudyti po to, kai praeis 14 dienų nuo jam padaryto paskutinio skiepo, o šukuoti – nuo pat pirmų atsiradimo dienų, Jūsų namuose. Ir tai – sustiprins Jūsų tarpusavio supratimą ir bendravimą.

 

Kailio priežiūros sąvoka, apima šukavimą ir maudymą bei papildomą kailio puoselėjimą, jei Jūsų augintinis dalyvauja parodose. Reguliarus kailio šukavimas padeda pašalinti negyvus plaukus bei nešvarumus, taip pat neleidžia susidaryti sąvėloms, pagerėja kraujo cirkuliacija odoje, o kailis tampa sveikesnis ir blizgesnis.
Šuns kailio struktūra susideda iš dviejų tipų plaukų: poplaukio, arba povilnės ir dengiamųjų plaukų (akuotų). Dengiamieji plaukai paprastai būna ilgesni ir šiurkštesni, apsaugo švelnesnę povilnę nuo drėgmės. Jūsų augintinio kasdieninėje kailio priežiūros dienotvarkėje, galima būtų apsiriboti bendromis taisyklėmis, tinkančiomis visoms gyvūnų veislėms, kurių reikia laikytis, kad Jūsų augintinis augtų sveikas, gerai jaustųsi šalia Jūsų kaip ir Jūs šalia Jo. Vis gi, jei įsigijote tam tikros veislės šuniuką, patartumėme pasidomėti Jūsų įsigytos veislės kailio priežiūros ypatumais. Net jei Jūsų mylimas augintinis yra mišrūnas, pabandykite pasidomėti, jo mamos ir tėčio veislėms būdingais kailio struktūros bruožais, ar tiesiog pagal kailio struktūra bei priežiūrą priskirkite vienai iš 7-nių grupių:

Pirma grupė– ilgaplaukiai su gausia papilve šunys (Afganų Kurtai, Jorkšyro Terjerai, Koliai, Spanieliai, Niūfaundlendai, Pekinai, Airių Seteriai ir kiti).
Tokį kailį reikia šukuoti kasdien, nes plaukai linkę veltis, o ypatingai pažastyse bei kirkšnyse. Susivėlusi, negyva povilnė/sąvėlos, nebeatlieka savo pagrindinės funkcijos – neapsaugo šuns nuo šalčio ir drėgmės neigiamo poveikio, neleidžia odai kvėpuoti, ko pasekoje oda ima niežėti ir pleiskanoti. Taip vystosi palanki terpė daugintis bakterijoms ir gali sukelti rimtesnius odos pažeidimus. Taip pat ilgą kailį reikia trumpinti ant letenų, snukio ir aplink akis. Pagrindiniame priežiūros rinkinyje turėtų būti minkštas metalinis, lengvai slystantis šepetys, masažinis šepetys, šukos su švelniais ir šiurkščiais dantimis (kuo ilgesnius plaukus ruošiatės šukuoti, tuo reikės šukų ilgesniais dantukais, kad jų galiukai galėtų pasiekti šuns odą), o labai susivėlusį kailį iššukuosite specialiomis “kaltūnams”, t.y. sąvėloms skirtomis šukomis. Reikėtų įsigytį ir kondicionierių aliejaus pagrindu, pvz.: ”Jean Peau” Miracle Coat oil arba “Jean Peau” Crystal oil, kuris tepamas prieš šukavimą, minkšto šepečio ar šukų pagalba – tuo būdu plaukai jį geriau įsisaviną. Pradžioje tos vietos gali atrodyti “šlapios”, bet po kelių dienų aliejus visiškai susigeria į plaukus, plaukai pasidaro slidus ir nesivelia. Dėmių ant aplinkos audinių jis nepalieka, nes yra bespalvis. Norint iš kailio pašalinti aliejaus likučius, patartina naudoti šampūną “Jean Peau” Universal. Dar viena puiki priemonė “kovai” su sąvėlomis “Jean Peau” Tangle Repair.

Antra grupė– trumpaplaukiai, lygų kailį turintys šunys (Dobermanai, Bokseriai, Basetai, Bigliai, Labradoro Retriveriai, Trumpaplaukiai Taksai ir kiti).
Jie nėra kerpami. Kailio struktūrai būdinga – minimalus poplaukio kiekis arba visiškai jo nėra. Pagrindinis trumpaplaukių šunų priežiūros įrankis yra grėbliukas, skirtas mirusių plaukų surinkimui. Šukuoti reikia plauko augimo kryptimi nuo galvos link uodegos. Su grėbliuku surinkę plaukus, kailį galite perbraukti minkštu arba neaštrių šerių šepečiu. Labai tiks natūralių šerių šepečiai, taip pat guminė su dygliukais pirštinė ar tiesiog šiurkštus audinys.Tai padės surinkti ant kailio likusius plaukus ir kartu pamasažuos augintinio odą. Šukuoti ne rečiau kaip kas 2-3 dienas.

Trečia grupė– vidutinio ilgio ir tankumo kailį turintys šunys (Vokiečių Aviganiai, Auksaspalviai Retriveriai, Senbernarai, Laikos ir kiti).
Šio tipo šunų kailio priežiūra susideda iš 2-iejų etapų: surinkimas povilnyje atsiradusių negyvų plaukų ir šukavimo. Povilnei iššukuoti reikėtų įsigyti furminatorių arba šėrimosi šukas. Jos gali būti viengubos su tankių ir nelanksčių vienodo ilgio arba skirtingo ilgio dantukų eile, dvigubos su tankių nelanksčių dantuku eile ir kt. O šukavimui – lengvai slystantį arba adatinį šepetį, trumpomis adatėlėmis. Plaukai ant kojų, ausų, karčių ir uodegos turėtų būti šukuojami šukomis. Kai kurioms veislėms, turinčioms tokio tipo kailį, laikas nuo laiko reikia patrumpinti plaukus prie kaklo, ausų, veido ar kojų.

Ketvirta grupė– garbanoti, kerpami mažai besišeriantys šunys (Pudeliai, Keribliuterjerai, Bedlingtono Terjerai, Portugalų Vandens Šunys, Garbanotieji Bišonai ir kiti).
Būdingos garbanos, todėl reikia atminti, kad šio tipo plaukai lengvai susipainioja ir greitai išsausėja. Rekomenduojama, prieš šukavimą panaudoti kondicionierių arba losijoną, kad išvengtumėm plaukų lūžinėjimo, pvz.: “Jean Peau” Conditioning Lotion.
Juos reikėtų periodiškai kas 2-3 mėnesius kirpti, maudyti rekomenduojama kas mėnesį ir kruopščiai iššukuoti 1-2 karus per savaitę. Šukavimui rekomenduojama turėti adatinį šepetį ir šukas su tvirtais metaliniais dantukais.

Penkta grupė– šiurkščiakailiai, triminguojami – pešami šunys (Airių Terjerai, Škotų Terjerai, Šnauceriai, Šiurkščiaplaukiai Taksai, Briuselio Grifonai ir kiti).
Tai daug priežiūros, laiko ir įgūdžių reikalaujantis kailio tipas.
Trimingas (stripingas) – tai reguliarus dengiamųjų plaukų ir povilnės pešiojimas, kurio galutinis rezultatas yra plaukų dangos atnaujinimas. Kodėl reikia reguliariai triminguoti tokį šunį? Šiurkščiaplaukių šunų kailio priežiūros tikslas – padėti atsikratyti apmirusių dengiamųjų plaukų. Tokie šunys mažai šeriasi natūraliai, tačiau apmirę plaukai turi būti reguliariai šalinami. Būtinas ne tik paprastas šukavimas šepečiu, bet ir reguliarus (bent du kartus metuose) dengiamųjų plaukų bei povilnės išpešiojimas.Visų šiurkščiaplaukių šunų dengiamieji plaukai yra plonesni prie pagrindo. Išrauto/išpešto plauko vietoje išauga naujas, standus ir kietas plaukas. Jei plauką tiesiog nukirpsime, pradės augti jo apatinė plonesnioji dalis. Ko pasekoje šuo apžels pernelyg minkštu kailiu, kuris greitai sensta ir blunka, šuo pradeda gausiai šertis.  Pešioti šunį geriau rankomis, nes pirštais iškart nesuimsite pernelyg daug plaukų ir augintinio taip nenuvarginsite, tačiau paprasčiau tai daryti, naudojant specialias trimingui skirtas šukas.

Šešta grupė– išskirtinį kailį turintys šunys (Šniuriniai Pudeliai, Puliai, Komondorai, Pumiai ir kiti).
Šie šunys turi specifinį kailį. Plaukai būna smarkiai banguoti arba garbanoti, susisukę į virveles “dredus” stori ir ilgi. Kadangi Lietuvoje šios veislės vis dar nėra labai populiarios, apie kailio priežiūra beveik informacijos nėra. Šaltiniai teigia, kad šių veislių šunų iš viso nereikia šukuoti, svarbiausia prižiūrėti ilgas kailio sruogas, kad nesikauptų purvas.

Septinta grupė– plikieji, bekailiai šunys (Meksikiečių Plikieji, Kinų Koduotieji, Perujiečių Inkų Orchidėjos ir kiti).
Kadangi jie neturi plaukų, išskyrus kai kurias veisles gausesniais plaukeliais ant atskirų kūno vietų, reikia prižiūrėti ne plauką, o odelę, kuri gali būti tiek šviesesnių,  tiek tamsesnių atspalvių. Šviesesni šunys turi būti saugomi nuo ilgo buvimo saulės atokaitoje. Saulėtomis dienomis ją reikia tepti apsauginiu kremu. Juos reikia bent du kartus per savaitę maudyti – siekiant išvengti aknės ir inkštirų ar kitų nemalonumų, susijusių su odos problemomis. Maudynėms reikėtų pasirinkti kuo švelnesnį šampūną, pvz.: ”Jean Peau” Puppy/Kitten. Taip pat rekomenduojama odelę tepti drėkinamuoju kremu, nes ji linkusi sausėti, bent kas antrą dieną ir po maudynių.

Rūpinkitės savo augintinio švara ir higiena, nes tai yra svarbi Jūsų augintinio sveikatos dalis!

www.zugi.lt

Mus rasite

S. Nėries g. 28, Marijampolė

Antradieniais-šeštadieniais: 9.00 - 18.00

Registruokitės

Telefono numeris

8 633 55002