Šuns ausies sandara ir funkcijos

 

Ausį sąlyginai galima padalinti į tris pagrindines dalis:

    1. Išorinė ausis.
    Ją sudaro ausies kaušelis, ausies kaušelio judinamieji raumenys ir išorinė ausies landa.
    2. Vidurinė ausis.
    Ją sudaro ausies būgnelis, būgnelio ertmė, klausos kauliukų grandinė ir klausos (Eustachijaus) vamzdis.
    3. Vidinė ausis.
    Būtent joje yra pusiausvyros ir klausos receptoriai, ši ausies dalis sudaryta iš dviejų – kaulinio ir membraninio (plėvinio) – labirintų.

Kaulinis vidinės ausies labirintas – tai ertmių sistema akmeninėje smilkinio kaulo dalyje, kuri yra tam tikras membraninio labirinto atspindys (tuo pačiu ir jo “saugykla”).

Membraninis labirintas – tai susisiekiančių ertmių sistema, kurių sieneles sudaro jungiamosios membranos, o pačios ertmės užpildytos endolimfa. Šios ertmės suformuoja ovalų maišelį su trimis pusratiniais kanalais, apvalų maišelį su membraniniu kanalu ir endolimfinį kanalą. Pusratinių kanalų sienelės išklotos plonais plaukeliais.

Ausies kaušelis veikia kaip lokatorius, gaudantis garso bangas, kurių vibracija išorine ausies landa pasiekia ausies būgnelį, kuris jas perduoda klausos kauleliams, o šie, savo ruožtu – į prieangio ir sraigės langus. Šie langai – tai siauros, padengtos membranomis angos į vidinę ausį.
Pasiekusios šias membranas garso bangos priverčia jas virpėti, taip sudrumsčia limfos skysčio ramybę ertmių viduje, limfa judina pusratinių kanalų plaukelius ir šis judėjimas klausos nervu perduodamas į galvos smegenis. !!! Be to, vidinės ausies sistema užtikrina ir šuns pusiausvyros pojūtį, reikalingą jausti galvos ir kūno padėtį.

Šuns ausies sandaros ypatumai

Šuns ausies sandaraKuo šuns ausis skiriasi nuo žmogaus?

Kaip matoma paveiksle, pirmiausiai jos skiriasi forma ir išorinės landos ilgiu, o taip pat būgnelio ertmės dydžiu.
Dėl savo ausies sandaros šuo gali išgirsti daug kartų platesnio, viršijančio žmogaus galimybes, diapazono garsus.

Taipogi tai turi savų privalumų bei trūkumų.

Dėl ilgos, pradžioje smingančios žemyn, o po to einančios horizontaliai ausies landos labai sumažėja ventiliacijos galimybės ir sunkiau pasišalina į ją patekę skysčiai. Dėl to vidinės ausies uždegimą gydyti gana sunku.

Iš kitos pusės šuns ausies būgnelis tampa beveik nepasiekiamas pažeisti mechaniškai. Dėl išorinės ausies landos gylio temperatūra ir drėgmė ties būgneliu būna pastovi, dėl ko jis neišdžiūna ir išlieka judrus.

Nulinkę taksų ausų kaušeliai iš vienos pusės saugo ausis nuo svetimkūnių bei vandens patekimo, tačiau, iš kitos pusės, dar labiau apsunkina ausies landos ventiliaciją.

Ausų infekcinės ligos ir traumos gali baigtis ne tik kurtumu, tačiau pažeisti ir šunų pusiausvyros pojūtį (netgi jei klausa iš dalies ar pilnai išlieka).

Štai kodėl tokia svarbi yra ausų higiena bei savalaikis tinkamas pasireiškusių ligų gydymas. Toli gražu ne visos liaudies medicinos priemonės, gelbstinčios žmones, tinka šunims gydyti dėl specifinės jų ausų sandaros.

Olga Abakšina

Mus rasite

S. Nėries g. 28, Marijampolė

Antradieniais-šeštadieniais: 9.00 - 18.00

Registruokitės

Telefono numeris

8 633 55002