Šunio dantų priežiūra

Sveiki dantys jūsų šuniui yra labai svarbūs. Šuns dantys ir dantenos yra taip pat pažeidžiami, kaip ir jūsų dantys bei dantenos, ir dantų ligos šunims paprastai yra diagnozuojamos nuo trejų metų amžiaus. Sveikos dantenos ir sveiki dantys yra pirmasis žingsnis link užtikrinimo, kad jūsų šuo iš maisto gauna maksimaliai naudos, nejaučia skausmo, turi puikią medžiagų apykaitą ir neturi bakterijų, kurios dėl blogos dantų priežiūros patenka į kraują ir gali pažeisti inkstus, širdį ir kitus organus.

Šunų dantų ligos

Dantų apnašos – kai bakterijos, gyvenančios ėdalo likučiuose burnoje, susijungia su seilėmis ir ėdalo likučiais kanaluose tarp danties ir dantenų, ir pradeda formuotis dantų akmenys. Paprastai akmenys formuojasi dantų išorinėje pusėje, ant krūminių dantų.

Dantų akmenys – jei apnašos nėra pašalinamos, jos vystosi toliau (per 3–5 dienas), susijungia su seilių mineralais ir sukietėja, sudarydamos dantų akmenis. Šie dantų akmenys gali dirginti dantenas ir sukelti gingivitą, kurį galima pastebėti iš prie pat dantų paraudusių dantenų. Tai yra pagrindinė halitozės ar blogo burnos kvapo priežastis.

Periodonto liga – galiausiai akmenys susiformuoja žemiau dantenų linijos, atskirdamos žandikaulio kaulo struktūrą nuo dantų, ir suformuoja kišenes ir tarpus, kurie dar labiau skatina bakterijų dauginimąsi. Žala tampa nebeatitaisoma ir dažnai veda prie danties netekimo, kraujuojančių dantenų, sunkumų ėdant ir inkstų, kepenų ir širdies infekcijų.

Pavojaus signalai

Jūs turėtumėte reguliariai tikrinti savo šuns nasrus dėl dantų ligų. Akivaizdžiausias ligų indikatorius yra blogas kvapas, tačiau saugotis verta ir paraudusių, patinusių ar kraujuojančių dantenų, geltonai rudų akmenų darinių ant dantų ir dantenų. Kai gingivitas yra pažengęs, šunims gali kristi ėdalas iš nasrų, jie gali netekti svorio ir nesugebėti tinkamai ėsti. Vengti reikia nuskilusių, pakeitusių spalvą ar iškritusių dantų, ir reikia stebėti, ar nėra sutinęs visas žandikaulis ir ar nepakito jo forma.

Dantų priežiūra namuose

Kiek galite būti neišsivalę dantų? Jūsų šuns dantys ir dantenos nusipelno tokios pat priežiūros. Bent 3–4 kartus per savaitę dantys turi būti išvalyti idealiai.

Dantis reikia pradėti prižiūrėti anksti, net prieš iškrentant pieniniams dantims (4–6 mėnesiai). Galite pripratinti šunytį prie dantų tikrinimo ir priežiūros pradėdami pamažu ir sistemingai. Pradėkite tada, kai šuniukas yra ramus ir paprasčiausiai pakelkite šuns lūpas vienoje ar kitoje pusėje ir imkite švelniai trinti jo dantis pirštu, apvyniotu audinio gabalėliu. Labiausiai dėmesį kreipkite į dantų išorinę pusę, kur susidaro dantų apnašos. Baigę procedūrą, paglostykite šunį ir duokite jam skanėstą.

Kai šuo pripranta prie to, kad reguliariai trinate jo dantis, išmėginkite švelnų šunims skirtą dantų šepetėlį. Pradėkite be dantų pastos, pamirkykite šepetėlį šiltame vandenyje ir imkite valyti dantis toje vietoje, kur susijungia dantenos ir dantys, šepetėlį pakreipdami 45 laipsnių kampu, kad pasiektumėte vietas po dantenų linija. Šveiskite šiek tiek prispaudę šepetėlį, lengvais judesiais aukštyn ir žemyn.

Galiausiai, kai šuo priprato prie šepetėlio, pradėkite naudoti enzimų turinčią šunų dantų pastą (mėtų, mėsos ir salyklo skonio). Niekada nenaudokite žmonėms skirtos dantų pastos.

Jei šuo neleidžia liesti jo nasrų (dažniausiai taip nutinka pradėjus dantis prižiūrėti per vėlai), yra kitų įvairių būdų ir pagalbos priemonių: iš veterinaro galima įsigyti burnos higienos gelių, kurių sudėtyje yra enzimų, kurie naikina dantų apnašas formuojančias bakterijas; dantų plokštelių, prilimpančių prie dantenų; kramtomųjų žaislų ir specialių kramtyti skirtų produktų, naikinančių dantų akmenis ir masažuojančių dantenas.

Sausas šunų ėdalas taip pat padeda nukrapštyti nuo dantų apnašas ir akmenis.

Pas veterinarą

Reguliarus dantų tikrinimas gali padėti greitai nustatyti sutrikimus. Dantų patikrinimo metu jūsų veterinaras: patikrins, ar simetriškas snukis ir galva, ar nėra patinimų ar išskyrų, patikrins burnos ertmę, gleivinę, dantų ir dantenų paviršių, liežuvį, gomurį, tonziles ir liežuvėlį.

Jei šuns dantys yra padengti akmenimis, veterinaras juos nuims ir nupoliruos dantis. Tokia profesionali dantų priežiūra dar yra vadinama profilaksiu. Reguliarios dantų priežiūros metu gali būti atliekamos šios procedūros:

  • Burnos skalavimas antibakteriniu tirpalu.
  • Dantų valymas rankiniais ir ultragarsiniais įrankiais, kurie pašalina akmenis virš ir žemiau dantenų linijos.
  • Ryškinamosios priemonės naudojimas, kad būtų matomos vietos, kuriose dar liko dantų akmenų.
  • Dantų poliravimas, kad būtų pašalinami mikroskopiniai įbrėžimai.
  • Kiekvieno danties ir aplink jį esančių dantenų patikrinimas, ar nėra ligos požymių.

Veterinaras jums turėtų patarti, kaip toliau namuose prižiūrėti šuns dantis.

www.purina.lt

Mus rasite

S. Nėries g. 28, Marijampolė

Antradieniais-šeštadieniais: 9.00 - 18.00

Registruokitės

Telefono numeris

8 633 55002